Vona Gábor Magyar Péternek: „A választási részvétel erkölcsi kötelesség!”
A Második Reformkor elnöke nyílt levélben szólította fel Magyar Pétert a választáson való részvételre.
A csalódottak tábort keresnek, úton vannak. De miért is kéne már most csapatot választaniuk? Miért álljon össze 2012-ben az ellenzék? Hogy a Fidesz még idő előtt szétzilálhassa? Interjú.
„- Bruck szerint a baloldal olyan félénken és gyámoltalanul viselkedik, mintha maga is elhinné Orbán Viktornak, hogy rászolgált a büntetésre.
– A négyéves ciklusnak megvannak a maga törvényszerűségei Magyarországon. Az első időszak a kormányzás megítéléséről szól, arról, hogy betartják-e az ígéreteiket, miként dolgoznak, nem pedig az ellenzék versenyképességéről. Már csak ezért sem aggódom, hogy még nem állt talpra a demokratikus ellenzék. Mindig félidőben derül ki, hogy a közvélemény megtartaná-e a helyén az adott kabinetet, vagy sem. Szerintem eldőlt 2012 derekára: a Fidesz elveszítette azokat a támogatóit, akik 2010-ben csak jobb híján csapódtak a korábbi, másfél milliós táborához. A jobboldal vezetői azt gondolták, hogy a választással egyúttal párthívővé is vált az az egymillió ember, aki a baloldali kormányzásban csalódott. Éppen a 168 Órában mondtam el talán egy éve, hogy ezek a szavazók előbb-utóbb otthagyják a Fideszt. Ez mára megtörtént. Bajnai Gordon Haza és Haladás Alapítványának elemzése éppen azt bizonyítja: a rosszabb feltételrendszer ellenére is legyőzhető a Fidesz. (...)
- Említette a Haza és Haladás elemzését, amelyet Szigetvári Viktor és Vető Balázs jegyez. Ebben az is szerepel: a baloldalnak hoznia kell mind a 49 balos választási körzetet és az 57 jobbosból 13-at. Ehhez csoda kell.
– Inkább munka. Járni kell a vidéket. Én is azt teszem. Olyan a hangulat az országban, mint 1985-ben. Az emberek szívesen elmennek politikai fórumokra, ahol kérdezhetnek, véleményezhetnek. Azt mondják, azért jönnek el, mert nem hisznek a médiának. Ezt érte el a Fidesz a nyomulásával! Elemzők, újságírók azt állítják, nagy a passzivitás. Frászt! A csalódottak tábort keresnek, úton vannak. De miért is kéne már most csapatot választaniuk? Miért álljon össze 2012-ben az ellenzék? Hogy a Fidesz még idő előtt szétzilálhassa?
- Mikorra kellene dönteni az esetleges ellenzéki szövetségkötésről?
– Az ellenzéki erőknek szűk egy évük van eldönteni, hogy külön-külön induljanak-e a választáson. De rá fognak jönni: ha nem állnak össze, és nem mutatnak kormányzóképes alternatívát, marad az Orbán-kormány.”